Kilka słów o mnie

Politolog, radny Rady Miejskiej, były prezes ogólnopolskiego stowarzyszenia "Stop Korupcji", absolwent Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego, nominowany to tytułu Wolontariusz Roku Nowin Jeleniogórskich.

Konserwatysta wileński, od dwóch lat zakochany w nartach biegowych.

Podziel się z innymi

| |

Marcin Zawiła wrzuca wsteczny bieg. Dla Jeleniej Góry.

2016-04-25 21:47
Rok 2006. Wynik pierwszej tury wyborów prezydenta miasta jest zaskoczeniem. Jeleniogórzanie gorzko dziękują Józefowi Kusiakowi za dwie kadencje rządów SLD. Prezydent nie wchodzi nawet do drugiej tury. Mieszkańcy zmęczeni zastojem dali władzy czerwoną kartkę licząc na duże przyspieszenie i zmianę elity władzy.
Mija 10 lat. Drugą kadencję rządzi Marcin Zawiła, który polityczną dekadę spina montowaniem oficjalnej koalicji z odrzuconym 10 lat temu i w ostatnich wyborach parlamentarnych SLD. Będzie to miało swoje poważne konsekwencje.

SLD - czas wyprowadzić sztandar.
W ostatnich wyborach samorządowych lewica straciła jednego radnego i pogorszyła wyniki we wszystkich okręgach. Rok późnej nie weszła do parlamentu. Klub radnych SLD jest niezdyscyplinowany, nic go nie spaja, o nic mu nie chodzi. Będzie miał jednak swojego wiceprezydenta. Weźmie część odpowiedzialności za złe rządy Marcina Zawiły, który pochłonie to środowisko likwidując konkurencję po lewej stronie. SLD będąc w koalicji nie wystawi kandydata na prezydenta i przypieczętuje swoją śmierć polityczną. Zyska na tym tylko Marcin Zawiła lub jego delfin, który postara się, by w Jeleniej Górze znów nic się nie zmieniło.
Dlaczego twierdzę, że koalicja będzie dla lewicy śmiercią polityczną? Potwierdzają to fakty. Marcin Zawiła kroi to środowisko od lat, sukcesywnie je osłabiając i pochłaniając jego zasoby (co nie przeszkadza mu grać prawicowca przywiązanego do idei patriotycznych). Józef Kusiak w jest zastępcą G.Zawiły w Muzeum Karkonoskim, C.Wiklik jest rzecznikiem ratusza, P.Domagała szefem oświaty. Za klika lat SLD nikomu nie będzie potrzebne. Ludzie, którzy poprzez koalicję zwiążą się z klanem Zawiły będą mieli interes w utrzymywaniu władzy tego ostatniego, a nie dobro własnego ugrupowania.

Nowoczesna?
Układ rządzący Jelenią Górą posiada niebywałe zdolności kooptacji. I potwierdził to wasalizując ugrupowanie, które dla wielu Polaków miało być nową nadzieją. W Jeleniej Górze znajduje potwierdzenie teza, że jest to środowisko, które dokonując odświeżenia wizerunku nurtu "liberalnego" ma dopilnować, by nic się w gruncie rzeczy nie zmieniło. Jak bowiem inaczej wytłumaczyć, że to oficjalnie krytykujące i rywalizujące z PO ugrupowanie pozwala swoim reprezentantom na pracę w klubie radnych Platformy Obywatelskiej i niemal oficjalnie wspiera M.Zawiłę? Ja dziękuję za takich odnowicieli!

Kurtyna w górę!
Marcin Zawiła i jego pseudo-samorządowo-niezależne stowarzyszenie + pozostałości z rozbitej Platformy Obywatelskiej,.Nowoczesna + i kości z SLD stworzą obóz trwania, stagnacji i ratunku dla ancien regime'u. Obóz, który będzie chronił owoce rządów środowiska, które rządzi i dzieli Jelenią Górę od 26 lat. Przypomnijmy te owoce: bajzel przestrzenny, niedopilnowane inwestycje na których topiono miliony złotych, utracone lata przedakcesyjne podczas których miasto rozwijało się znacznie wolniej niż większość ośrodków na zachodzie polski, ruina turystyki, marnowanie gospodarczego potencjału regionu, drenaż pokoleniowy i intelektualny związany z ucieczką z miasta tysięcy młodych obywateli. Obóz nie przyjmie nikogo, kto będzie chciał zmian. Oznaczały by one bowiem nieuchronne rozliczenie błędów i wyciągnięcie konsekwencji wobec ekipy żonglującej stanowiskami od ćwierćwiecza. Wiele środowisk zostało by także odciętych od finansowania. W 2018 roku wybory samorządowe będą walką o nie "dobrą" lecz o "wielką zmianę" w Jeleniej Górze.

Obóz odbudowy.
Odpowiedzią na scementowanie się obozu stagnacji może być tylko powstanie obozu odbudowy. Podział polityczny za dwa lata nie będzie przebiegał pomiędzy metaideami czy barwami partyjnymi. Będzie to podział na tych, którzy twierdzą że Jelenia Góra jest "górą", i tych, którzy wiedzą, że może być, ale wspinaczkę trzeba dopiero zacząć. Z nowym liderem, z nową drużyną, która zrobi porządek z zarządami miejskich spółek, będzie wiedziała co to jest nowoczesne zarządzanie, wyciśnie potencjał z armii niedocenianych urzędników i odblokuje najlepszym ścieżki awansu. Są bowiem jeszcze w Jeleniej Górze osoby, którym się chce i które potrafią. Są w kulturze, spółkach, sporcie, urzędzie. Jeśli wciąż ich potencjał będzie duszony - w końcu wyjadą.

Czas próby.
Najbliższe miesiące pokażą, kto z uczestników życia politycznego opowie się za którą Jelenią Górą. Nową czy starą. Sytą czy głodną sukcesu. Gdy już niebawem będziemy mieli wiceprezydenta z SLD i głosowania, w których.Nowoczesna wspiera Marcina Zawiłę przylepiona do Platformy Schetyny, uznam, że figury zostały rozstawione. Czarne będą znane. Kto przyłączy się do białych? Partię rozegramy w 2018 roku.

Komentarze

jelonekbronek @ 78.8.35.*

wysłany: 2016-04-26 07:58

Jak PiS jeszcze będzie na scenie :P

jeleniogórzanin @ 176.114.232.*

wysłany: 2016-04-26 10:07

To suweren zadecydował o kształcie władz samorządowych w Jeleniej Górze.

PK @ 178.37.151.*

wysłany: 2016-04-26 11:04

Najbardziej mi się spodobał następujący fragment:"Podział polityczny za dwa lata nie będzie przebiegał pomiędzy metaideami czy barwami partyjnymi. Będzie to podział na tych, którzy twierdzą że Jelenia Góra jest "górą", i tych, którzy wiedzą, że może być, ale wspinaczkę trzeba dopiero zacząć. Z nowym liderem, z nową drużyną, która zrobi porządek z zarządami miejskich spółek, będzie wiedziała co to jest nowoczesne zarządzanie, wyciśnie potencjał z armii niedocenianych urzędników i odblokuje najlepszym ścieżki awansu."

Pańskie środowisko właśnie pokazuje jak ów proces polepszania przebiega na arenie ogólnopolskiej. Jak tak ma wyglądać w JG, to już dziś mówię: za takie zmiany uprzejmie dziękuję!
Ten brak nepotyzmu i kolesiostwa, ta dbałość o dobór profesjonalnej kadry i o podniesienie kultury politycznej, to zamykanie się przed modernizacją, uszczelnianie bram zaścianka, itp... Jeszcze raz dziękuję!!!

Karkonosz.12 @ 83.12.241.*

wysłany: 2016-04-26 11:27

Radny trafił w sedno, i mimo całej nagonki na PiS dzisiaj, to ja nie widzę innej opcji jak zmiana. Czy będzie wielka czy dobra czy niesamowita? wszystko mi jedno, ja po prostu chcę, żeby Jelenia Góra była odpowiednio zarządzana. Odpowiednio - czyli dobrze!

bumcyk @ 83.30.133.*

wysłany: 2016-04-26 13:24

PK jest za tym co jest obecnie, może ma ochotę zgasić światło?

Buniek @ 176.111.135.*

wysłany: 2016-04-26 13:48

Panie Oliwierze, partie rządzące się zużywają. PIS zużywa się szybciej niż inne więc za trzy lata będzie się wstyd przyznać, że się na nich głosowało. Na razie, charyzma lokalnych działaczy PIS dzięki polityce krajowej (Posadki I Synekury, wazelinka oraz mamy PROKURATORA) nie istnieje. Mnie osobiście tylko Pan się podoba w tym towarzystwie i nawet RPS jakoś zbladł. Zużycie rządzących to normalka i tak było i z PO. Przecież MZ wygrał jako OSOBA, a nie działacz PO. Pan Wilk też zabłysnął jak osoba ale mniej błyszczał. Na stanowisko prezydenta potrzebna jest osoba, która cieszy się szacunkiem, a MZ potrafi zadbać o to by Go lubiano i szanowano. Jak wszyscy będą się tak opluwać jak jest to ostatnio modne to nikt nie uzyska podobnej charyzmy jak MZ i jak będzie mu się chciało to może wygrać znów.

PK @ 159.205.87.*

wysłany: 2016-04-26 18:02

do Bumcyk
a gdzie to Pan wyczytał? Ja nie jestem zwolennikiem zarządzania typu PiS. I tyle i tylko tyle.

bumcyk @ 83.30.128.*

wysłany: 2016-04-26 18:09

Bo nie jest Pan za zmianami, woli Pan stary układ byle tylko PiS nie rządził. Program tylko antypisowski bez propozycji zmian to program negatywny. Zaś skutki rządów PO SLD sami widzimy, jeśli komuś mamy podziękować to dotychczasowemu układowi.

PK @ 159.205.87.*

wysłany: 2016-04-26 19:08

w odpowiedzi tylko zacytuję sam siebie:
Pańskie środowisko właśnie pokazuje jak ów proces polepszania przebiega na arenie ogólnopolskiej. Jak tak ma wyglądać w JG, to już dziś mówię: za takie zmiany uprzejmie dziękuję!
Ten brak nepotyzmu i kolesiostwa, ta dbałość o dobór profesjonalnej kadry i o podniesienie kultury politycznej, rozwalanie państwa prawa, to zamykanie się przed modernizacją, uszczelnianie bram zaścianka, itp... Jeszcze raz dziękuję!!!

rwdjgfuh @ 89.79.9.*

wysłany: 2016-04-26 19:59

" zamykanie się przed modernizacją"

Co Pan rozumie przez modernizację? Jakie konkretne czynniki się na nią składają?

Nie wierze @ 188.29.164.*

wysłany: 2016-04-26 20:12

Pan Kucharski , nie opublikował ! Moich wpisów , wypowiedz Pana , Zawiły na Jelonka . Com. Rocznie na terenie, Miasta jest 400 Eksmisji . Małżeństwa x 2 =800 osób
Małżeństwo z 1 - dzieckiem ! To się równa =1 200 osób
Małżeństwo z 2~ dzieci ! To się równa =1 600 osób
Oprzyjmy się o dane tego Miasta !
Najwieksza produkcja bezdomnych !
Największe kary w UE w Jeleniej Górze!
Można tak wymieniać bez końca !

Zagadka? @ 188.29.164.*

wysłany: 2016-04-26 20:15

Za ile lat .Pan Zawiła .Zwinie .Miasto? Trzeba dodać , egzekucje . Komornicze! Firm windykacyjnych , Etc. Oraz innych , urzedów ? Miasto ma , 70.000 mieszkańców :)

Kategoria? @ 188.29.164.*

wysłany: 2016-04-26 20:30

1. Emeryci
2 . Renciści
3. Ludzie pracujący
4.studenci
5 uczniowie
6 dzieci
7 urzędnicy
8 inwalidzi
Kogo ? PO , SLD , PSL ! Niszczy ?

Odpowiedz @ 188.29.164.*

wysłany: 2016-04-26 20:32

Wszystkich oprócz Urzędników !
Kto wydaje wyroki ?
Sądy .
Werteeeeeeeeee!

Pytanie ! @ 188.29.164.*

wysłany: 2016-04-26 20:39

Ile ludzi traci mieszkanie ?
Ile rocznie , kupuje
Której grupie dzieciom chce Pan Zawiła , sprzedać mieszkanie?

Idę z kod @ 188.29.164.*

wysłany: 2016-04-26 20:43

Bronić demokracje bo PiS biednym dał Po 500 i nie bedzie jak im zabierać , a bogate hiper molochy nie płaciły podatku , a teraz płacą.

Idioci @ 188.29.164.*

wysłany: 2016-04-26 20:46

Zmienimy , Nazwę na niezależna i obronimy system , naliczać , licytować , murzynów , robić , demokracja zagrożona .

Kot @ 188.29.164.*

wysłany: 2016-04-26 20:53

Wpisz się w przedział , i broń Demokracje:)

Panie Kubicki @ 188.29.164.*

wysłany: 2016-04-26 20:58

Może .Pan zablokować moje wpisy , lecz widziałem jak urzędnicy i WSI oraz służby , Cywilne które PiS zlikwidował , niszczyło , życie mieszkańców i wysyłali je do biura PO , po czym , represje ustawały , PO , takiej wizycie, rzygam ️na mysl SLD .Etc

Wzór @ 188.29.164.*

wysłany: 2016-04-26 21:20

Stworze , tabele , , władzy ,, ilości ludzi zbrzydzony H , i socjo - techniki :) ilu petentów było w biurach PO ?
Kto ich tam ? Wysłał ?
:). Ludzie ze WŚI.

nowowiejski @ 5.173.98.*

wysłany: 2016-04-26 22:43

Panie Oliwerze ,dlaczego nie odpisuje Pan na maile dotyczące sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry o zmianach w budżecie na 2016 rok?

zorro @ 82.145.219.*

wysłany: 2016-04-27 03:31

jestem gotów głosować nawet na pis żeby Zorro palił juz pety tylko w swoim domu i zajął się ogródkiem w wolnych chwilach

Józef Kusiak @ 83.26.182.*

wysłany: 2016-04-27 19:58

Ponieważ swoje "przemyślenia" rozpoczął Pan od oceny wyborów w 2006 roku w których starałem się o ponowny wybór na Prezydenta na trzecią kadencję, to postanowiłem Panu i Czytelnikom przypomnieć niektóre fakty z lat mojej prezydentury.
Przez ponad 8 lat kierowałem Urzędem Miejskim w Jeleniej Górze, w którym pracowało około 400 pracowników. W tym okresie, pod moim kierownictwem, wdrażane były nowoczesne systemy zarządzania, m.in. certyfikację ISO 9001, co w znaczny sposób podniosło jakość usług świadczonych wobec mieszkańców i klientów przez Urząd. Przez ponad 12 lat byłem odpowiedzialny za zarządzanie i funkcjonowanie gospodarki komunalnej, oświatowej i kulturalnej w mieście.
Zdobywałem wiedzę na temat zarządzania budżetowymi jednostkami miejskimi oraz zarządzaniem nieruchomościami. Przez wiele lat w sposób harmonijny i korzystny dla obu stron współpracowałem z jednostkami kultury tak miejskimi jak i wojewódzkimi. Miasto wspierało aktywność jednostek kultury, w tym czasie żadna z nich nie została zlikwidowana czego nie może powiedzieć wielu burmistrzów czy wójtów. Dokładne poznanie zasad funkcjonowania oraz specyficznych unormowań ustawowych jednostek kultury w Polsce było przydatne w prowadzonych w tym czasie procedurach tworzenia nowych jednostek takich jak: Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna czy Jeleniogórskiego Centrum Kultury, czy rozpoczęcia znacznych inwestycji jak w Grodzkiej Bibliotece Publicznej, Teatrze Zdrojowym.
W trakcie sprawowania urzędu Prezydenta zabiegałem o rozwój miasta, modernizację i rozbudowę infrastruktury miejskiej, promocję gospodarczą i turystyczną miasta w wyniku czego powstały nowe inwestycje, zakłady i miejsca pracy. Jak nigdy wcześniej inwestorzy stworzyli nowe firmy i wybudowali od podstaw przedsiębiorstwa dające ponad 2 tys. miejsc pracy. Powstały m.in. takie zakłady produkcyjne jak: Draexlmaier, Jelenia Color, Jelenia Plast, Alvi. Jelenia Góra w tym okresie postrzegana była jako ważny ośrodek na mapie gospodarczej Polski, szczyciła się najniższym po Wrocławiu bezrobociem, należała do liderów pozyskujących najwięcej środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
Jednym z najtrudniejszych zadań zakończonych sukcesem było zagospodarowanie obiektów powojskowych, po wojskowej szkole wyższej i jednostce wojskowej. W okresie niezbędnej restrukturyzacji jednostek wojskowych po wstąpieniu Polski do NATO, z problemem tym borykało się wiele miast, a niewiele znalazło tak korzystne rozwiązania jak Jelenia Góra. Powstał wspólnie z Kolegium Karkonoskim campus z wieloletnimi perspektywami rozwojowymi, potwierdzony nowymi obiektami zrealizowanymi dzięki rewitalizacji tego obszaru - biblioteką, basenem, halą sportową. Bez udziału i środków miasta byłoby to niemożliwe.
Jednostki organizacyjne Miasta były systematycznie kontrolowane przez organa kontroli skarbowej i nigdy nie stwierdzono istotnych uchybień. Kontrole Regionalnej Izby Obrachunkowej i NIK oraz innych organów kontroli kończyły się zawsze pozytywnymi wynikami i pozytywną oceną pracy kierownictwa Miasta.
Dzięki uczestnictwu w wielu gremiach samorządowych i wymianie doświadczeń wiedziałem gdzie i kiedy pozyskiwać zewnętrzne fundusze wsparcia, w tym także środki Unii Europejskiej, m.in. na takie duże przedsięwzięcia jak: - przedakcesyjne programy - ISPA – ponad 200 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową (oczyszczalnie ścieków, ujęcie wody Sosnówka, stacja uzdatniania wody, system wodno-kanalizacyjny); - program Spójności i ZPORR – ponad 100 mln zł na drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, ciągi komunikacyjne, - program budownictwa komunalnego - dotacja Banku Gospodarstwa Krajowego na budownictwo przy ul. Zielonej, Kiepury, Małcużyńskiego, Pijarskiej, - fundusz Norweski – ponad 10 mln zł na modernizację Teatru Zdrojowego. Przygotowaliśmy wiele projektów transgranicznych dofinansowanych z funduszy UE za pośrednictwem Euroregionu Nysa –kilkanaście mln zł na zadanie realizowane z partnerami czeskimi i niemieckimi, w tym ścieżki pieszo-rowerowe, szlaki turystyczne i rewitalizację zabytków. Pozyskaliśmy środki z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na termomodernizację obiektów. Współpracowałem z wieloma bankami komercyjnymi w celu stworzenie korzystnego dla Miasta montażu finansowego.
Miasto w tamtych latach było wielokrotnie oceniane przez różne instytucje, w publikowanych rankingach było zawsze w czołówce miast o podobnym statusie, uzyskaliśmy wiele wyróżnień i certyfikatów. Nie byłoby to możliwe gdyby nie było dobrej kadry i zaangażowania współpracowników - pracowników Urzędu i instytucji miejskich. Za rok 2006 kiedy kończyłem urzędowanie, Jelenia Góra uzyskała I miejsce w Polsce w ilości pozyskanych środków zewnętrznych w przeliczeniu na 1 mieszkańca, co przeczy Pana tezie o zastoju i braku rozwoju w tamtych latach. Wynik wyborów był efektem negatywnej kampanii politycznej prowadzonej przez wszystkich kandydatów na prezydenta. Nie miałem szansy na merytoryczną obronę przez argumenty o których wspominam powyżej, a które dotarłyby do wyborców. Przedstawiłem tylko kilka konkretnych faktów z okresu przed 2007 rokiem, szczegółowo zostały one opisane w Białej Księdze opublikowanej na zakończenie kadencji 2002-2006. Zachęcam Pana do zapoznania się z tym opracowaniem.

Panie Kusiak @ 188.29.164.*

wysłany: 2016-04-27 20:58

Powiem Tak Siedzi Pan w restauracji I spoglada Ni w oczy , Pana przyjaciele , pracujà mi nad niszczeniem życia !i Pan o tym Wie .

szacun @ 185.26.180.*

wysłany: 2016-04-28 00:51

Szacun Panie Józefie, przy obecnym prezydencie Pan jest dla mnie mężem stanu. Żałuję, że głosowałem w 2006 na Sajnog, a nie na Pana. Mądry Polak po szkodzie...

bumcyk @ 83.30.102.*

wysłany: 2016-04-28 12:33

PK powinien ten cytat zadedykować PO, doskonale obrazuje ich rządy. Ja też takiej ekipie i mówię żegnajcie.

Tak ! @ 94.197.121.*

wysłany: 2016-04-28 21:52

Tyle galeri , a Murzyni co w nich , pracują , To Ci z 400 eksmisji ? Rocznie? Czy to Ci z dobrobytu Panie . Kusiak , bo to Pan wiele , lat temu , dał urzędnikom , uprawnienia składania wniosków do Sądu .
Dlaczego , tym z gmin , etc?

otoja @ 5.172.234.*

wysłany: 2016-04-29 07:06

Gratuluję odważnej analizy rządów prezydenta i jego ekipy.
Pomimo dużej różnicy wieku ,popieram Pana ,czas na młodych nie skażonych układzikami .Może ktoś na czas wróci z emigracji i zaszczepi nowe rozdanie i system rządzenia z tego kraju gdzie był.

Zawiła stworzył taki miejscowy 'klan" który go popiera ale tak długo jak daję etaty dzieciom "podpieraczy" jego władzy.
To jest coś podobne do Kima,Castro, czy Łukaszenki.

Pamiętam doskonale akcję agitacyjną przed poprzednimi wyborami Szefuncio przywiózł nas pod filharmonię ,był grill i prikaz oddania głosu na fundatora .Bo szefuncio miał w tym interes.

Pyszałek który uwielbia uwielbienie i czołobitność,nie znosi uwag nawet takich które są słuszne.
Władza upaja lepiej niż wino marki wino .
Wszystkie ugrupowania artyje dotychczasowe są na wymarciu ,PIS rozpadnie się jak balonik sylwestrowy .Pozostanie anarchia.
Ciężko przewidzieć jakie siły przejmą stery ,oby nie pod wezwanie guru z Torunia .
Były hasła"zima wasza wiosna nasza" ,tym razem jesień będzie czasem przemian ,oby nie takich jak dawniej od powstań po rewolucję.

Nie jestem zwolennikiem PISu a zwłaszcza samej wierchuszki ale Wy młodzi peryferyjni macie szansę .
Stawianie pomników to najgłupsza sprawa i tak zburzą po paru latach.

L_Smiarowski @ 94.254.253.*

wysłany: 2016-04-30 13:34

W ostatnich "Nowinach" J. Łużniak dzieli się z czytelnikami tezą, iż prywatyzacja lokali użytkowych, czy szerzej: prywatyzacja lokali w centrum, była błędem być może. Bo jest pustka, wiele lokali stoi pustych do wynajęcia, bądź sprzedaży. Artykuł w NJ "Starówka umiera".

Jest to klasyczny przykład jak punkt siedzenia zmienia punkt widzenia.

Gdyż kiedyś, gdy J Łużniak i R. Prystrom byli przyjaciółmi, wspierali projekty prywatyzacyjne przyjazne dla mieszkańców JG, użytkowników owych lokali. Interesy użytkowników wówczas były reprezentowane przez Jeleniogórskie Stowarzyszenie Kupców, które rekomendowało i lobbowało za tymi projektami.

Zrealizowanie przyjaznej użytkownikom lokali ich prywatyzacji uważam za sukces miasta. Prezydentem wówczas był J. Kusiak. Ponad podziałami ideologicznymi zrobiono rzecz dobrą!! Miasto nie straciło, bo dostało cenę rynkową ustaloną przez rzeczoznawcę z wszelkimi rygorami. Cena ta została rozłożona na raty (do dziesięciu rat) oprocentowane, jednak nie wg marż bankowych, tylko wg redyskonta weksli NBP. A więc banki nie mogły się na tym paść, a miasto dostało swoje.

Właśnie ta prywatyzacja była naszym, mieszkańców sukcesem!

Wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy władze miasta winny się zajmować szczegółowymi, indywidualnymi problemami wynajmu lokali ? Kłopotami poszczególnych użytkowników? Obrotem tymi lokalami?
Władze winny się zajmować strategicznymi sprawami, np. zagospodarowaniem terenów po "Celwiskozie". Tam winien iść wysiłek urzędników. Infrastruktura miasta, tereny przemysłowe.

Nie zaś skargami jakiegoś użytkownika w sprawie: czy ubikacja w lokalu jest drożna i jej metraż wliczać do czynszu?

Aby ostudzić przyziemne, małostkowe myślenie stawiam pomysł, by np. młodzieżówka jakiejś partii nalepiła nalepki na lokalach będących w gestii Miasta.

Jako sztandarowy można opisać jako trening dla studiującej ekonomię młodzieży Dom Towarowy dawniej 'Dom Dziecka" przy ul. Długiej. Przypomnę, że remont obiektu kosztował 4 (cztery) miliony dolarów podatników.

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2016-05-04 23:23

Komentarze
kazimierzp @ 83.26.189.*
wysłany: 2016-05-04 14:48
Zlikwidować!? To gdzie tych 96 wiceministrów (rekord Europy) będzie pobierać pensję? O ministrach nie wspominam bo chyba są (p)osłami!

PK.: a jak w inny sposób zyskać wierność i zaślepienie? Przecie to ludzie, którzy bez tych fuch byliby niczym (chociaż z fuchami nadal są, ale mają kasę, sekretarki, gabinety, wizytówki i udzielają wywiadów po telewizjach). Czują się ważni i dowartościowani, ale o Polsce nie ma po co z nimi rozmawiać, bo nie mają ani wiedzy, ani wizji, ani odwagi, ani samodzielności. W PiS się wszystko odbywa jak na PRLowskich masówkach.

Kilka wpisów skasowałem, bo były one jedynie stekiem obraźliwych wymiotów, a podobno mamy walczyć z "przemysłem nienawiści".
Jednakowoż charakterystyczne, że na temat meritum żaden z owych wykreślonych PiSowskich wojowników-mądrali nic nie miał do powiedzenia.
No to jeden ze skasowanych , oczywiście on był po poprzednich „ wymiotach podziwu „ będących wytworem „ manufaktury” „ nawiści „ / inaczej miłości ?/ ?
To może zapyta Pan wyznawcę Raportu Anodiny, której tezy o pijanym generale nie potwierdziła nawet Komisja Millera , Pana kazimierzp @ 83.26.189.*, gdzie wypłaty bierze 91 wiceministrów rządu Tuska – Kopacz .
Był to poprzedni rekord Europy , w dodatku o tyle imponujący , że oni nic nie robili , tylko pilnowali „ ciepłej wody w kranie „ !
O kompetencjach poprzedniej ekipy, to warto porozmawiać z „ zegarmistrzem „ Sławkiem Nowakiem i mecenasem Grabarczykiem – obydwaj „ fachowcy „ …od …infrastruktury i …szczególnie od …autostrad .
Gdzie oni biorą teraz pensje ?
Chyba ich wszystkich TVN i Onet nie zatrudni ???
A może doczekają za zasługi i wierność emerytury w jakimś Urzędzie Miasta , jako szeregowi pracownicy na przykład wydziału architektury w referacie budownictwa.
20,31

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2016-05-11 19:16

Ponieważ wytworzyła się taka tradycja , ze Pan PK coś pisze , prowokuje jakąś dyskusję i …cenzuruje głosy , które nie pasuję do jego „ obrazka „ .
Prawie , jak „ obrońca demokracji , Prezes Tk , który czerpie swoje …bezpośrednio z …Konstytucji ,a co !!!
Pan PK , który jednocześnie obraża adwersarzy , sugerując niemożność zrozumienia problemu , czerpie z …niczego , czyli z własnej …głowy .
Tekst , który u Pana PK „ nie poszedł „ i dlatego , sorry , „ nie chcem , ale muszem „ , jak mawiał „ klasyk „ noblista :
To ten tekst :
Parafrazując tytuł ostatniego / niestety , nie ostatniego !:) / Pana blogowego „ urobku „ tzn . ludzki car / tak na marginesie , czemu „ car „ a nie , tak po polsku : Pan lub panisko ? , skąd Pan to wziął ? – od Petru Ryszarda czy Bula Komorowskiego ? /, to zwracam się do Pana z równym szacunkiem : Szanowny prowincjonalny Machiavelli aus Czarnego !
Otóż zdarzyło się Panu , zapewne zupełnie przypadkowo , napisać prawdę , w odpowiedzi na wpis Morał @ 94.197.120.*, wysłany: 2016-05-11 01:27
PK.: sądy to temat osobny. Teraz Ziobro się za nie zabrał i "wszystko wyprostuje".
TK nie jest normalnym sądem!!!!!!!
Pomijając złośliwość wobec Ziobry , to użył Pan na określenie TK , znamiennie , że nie jest sądem normalnym .
Nie napisał Pan , że jest sądem powszechnym , tylko nie jest normalnym , czyli jest nienormalnym ?
Wypada mi się z największą przyjemnością z Panem zgodzić , że jest to sąd nienormalny .
W sądzie powszechnym sędzia obowiązany jest zachowywać wstrzemięźliwość w ocenie pewnych faktów prawnych a publiczne komentowanie przyszłych , nie zapadłych jeszcze wyroków jest NIEDOPUSZCZLNE !!!
Ale Prezes TK , jako sądu nienormalnego , w telewizjach , gdzie jest częstym gościem / !!!???/ orzeka za cały TK , że owa ustawa PiS , jest zamachem …
Czy to jest NORMALNY sędzia , czy normalny polityk opozycji ???
A w dodatku „ konstytucyjny „ „ obrońca „ demokratycznych „ wartości „ , który knebluje , podobnie jak Pan , osoby mające inne zdanie !
A myślę tutaj o Panu prof. Kamilu Zaradkiewiczu !!!
Czy nie obawia się Pan , że Pana szatański , machiavelliczny plan postępowania z TK , przeczyta , oprócz Kilo @ 188.33.195.*, któren to miał , za Pana pośrednictwem, nabyć „ argumentów „ do dyskusji z „ rodziną „ , jeszcze Jarosław Kaczyński ??? :)
I …zastosuje Pana plan …:)
I co wtedy ??? :)
Przysłuży się Pan swojemu znienawidzonemu PiS-owi i …jak Pan spojrzy w „ oczy „ towarzyszom z KOD , PO , PSL , Niezależnej …itd. itp. . ??? :)
PS . Mam nadzieję , że odwaga dzisiaj Panu dopisze , bo ostatnio „ sanitarnie „ i „ demokratycznie „ Pan ocenzurował kilka moich „ niewygodnych „ wpisów .
Odpuściłem ich publikację „ gdzieś indziej „ , bo mi się nie chciało już „ kopać leżącego „ !
Jeżeli tego Pan nie „ raczy „ , to pójdzie właśnie „ gdzieś indziej „ !!!
14,24

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2016-05-22 13:50

Gdyby Pan PK , po propagandówce sugerowanej przez niego jako analiza stanu węgierskiej gospodarki , nie potraktował w „swoim stylu „ sdjghfdhusgudhf @ 5.172.252.*, cytuję :
…Trzeba nie tylko czytać i wyciągać populistyczne wnioski, ale również analizować!

NO I MYŚLEĆ!!!!!!!

…to nie chciałoby mi się nic pisać , odpowiadać , bo … nie chce mi się już się być „ Syzyfem”w „ i wgłębiać w jego „ myśli „ w „ dyskusji „ z Panem PK …

Ale napisałem coś a Pan PK ponad dobę tego , tradycyjnie , nie publikuje .
Albo więc „ MYŚLI „ , że tak jak za dawnych , „dobrych czasów „ , jest tylko Trybuna Ludu / GW / oraz …tylko … jego blog , albo jeszcze czyta zasugerowany mu skrypt ekonomiczno - statystyczny, najprostszy , jaki znalazłem ,z obrazkami !

Może dalej nie może zrozumieć , że oprócz wzrostu PKB istotne jest to, kto jest tego wzrostu beneficjentem ???
Ale …

NO I MYŚLI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

O czym , tego nie wie nikt !

Może powinien jednak się zastanowić czy powinien pisać w przestrzeni , za przeproszeniem , publicznej , jeżeli nie chce dopuszczać innych opinii albo chociaż powinien skończyć z nazywaniem się demokratą i obrońcą demokracji …i …przedstawiać się szczerze jako propagandysta jednej strony, z ambicjami misyjnymi i oficerskimi ???

A oto ta moja odpowiedź i pytania do jego „ analizy „ Węgier :


Pana „ analiza „ węgierskiej gospodarki, to dopiero propagandowa hucpa !
Ja np. nie twierdzę , że polskie władze , np. Tuska , Kopacz , PO i PSL , mogły sobie ot tak , kształtować dowolnie / korzystnie kurs naszej waluty .
Mogą go co najwyżej starać się go bronić interwencyjnie , bo na szczęście nie mamy euro .
Czy mógłby w takim razie , Pan , tak absolutnie fachowo , nie „ populistycznie „, przedstawić swoją interpretację faktu , iż w dniu zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska kurs euro wynosił średnio 3,67 PLN , zaś w dniu zakończenia misji rządu Ewy Kopacz i jednocześnie zaprzysiężenia rządu Beaty Szydło – 4,24 Pln / euro ?

Nie wiem skąd Pan brał dane o PKB per capita na poziomie 23000USD w 2015 roku , bo ja znalazłem na przykład 24000 a nawet 26000 co oznacza różne metodologie liczenia i / lub błędy pomiaru .

Nie rozumiem , czy fakt , że Węgry przestały być interesujące dla kapitału spekulacyjnego , to wg Pana , dobrze czy żle ?

Pan , „ radośnie „ używa dla podparcia swoich tez , absolutnie nie populistycznie , różnych miar np. PKB per capita .

Już kiedyś Panu dałem przykład z dochodami per capita w banku .
Pan nie załapał i dalej swoje …
Dlatego pozwolę sobie Panu zadedykować :
http://studentom.tposkrobko.pl/files/02.%20Mierzenie%20rozwoju.pdf

Zobaczy Pan, co pokazuje a czego nie - ten PKB per capita !

Może Pan zrozumie wreszcie dlaczego / zresztą nie tylko Polacy / Polacy wolą „ per capita „ 500 zł na dziecko , niż 23000 USD per capita w Roczniku Statystycznym lub 1 mb najdroższej w Europie autostrady per capita lub miejsce siedzące w Pendolino / na pośladkach / per capita .

A wracając do sporu o TK i roli w nim KE .

Czy nie uważa Pan , że UE ma większe problemy niż wspieranie KOD , PO i Prezesa Rzeplińskiego ?

Czy nie uważa Pan , że spodziewana druga fala imigrantów , sytuacja w Turcji, agresywna polityka Rosji , stagnacja gospodarcza i przegrywanie rywalizacji gospodarczej z USA i Azją , zagrożony układ gospodarczy z USA , ewentualność Brexitu, itd. powinny zajmować KE ???

Mi to wszystko przypomina sytuację na Titanicu .
Pełniący obowiązki kapitana Niemka i I oficer Francuz , nie mają pojęcia , że płyną kursem wprost na górę lodową .

A „ kelnerzy „ z KE , razem z „ kelnerami z Polski „ wesoło się bawiąc , uzgadniają , że ukarzą nazajutrz muzyków z orkiestry , bo , ich zdaniem , fałszują „ polkę „

PS Dla jasności , mówiąc o ograniczonym wpływie rządu / tak Tuska , jak Orbana i wszystkich innych / na wycenę np. waluty , miałem na uwadze , że wpływa na nią zbyt wiele czynników i to nie tylko stricte gospodarczych .
Oprócz spekulacji , to nawet taki , jak opinia analityka agencji ratingowej .
Świadczy o tym przykład ostatni i przedostatni , gdzie ocenili sytuację gospodarczą jako dobrą . tylko w ich ocenie perspektywy polityczne …są …

PS II :/ dodane dzisiaj tj 22 bm , tekst powyżej pisany 21 bm./ :
Forint umocnił się po podniesieniu przez agencję Fitch ratingu Węgier z poziomu BB plus do BBB minus - poinformowała w sobotę węgierska agencja MTI.
http://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpopularniejsze-artykuly/w%C4%99gry-umocnienie-forinta-po-podniesieniu-ratingu-przez-fitch/ar-BBtiR0b?li=BBr5CAr&ocid=SK2MDHP

jjjpppp @ 31.179.163.*

wysłany: 2016-10-05 15:38

Chyba pis wrzuca wsteczny bieg dla naszego kraju.

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: