Kilka słów o mnie

Politolog, radny Rady Miejskiej, były prezes ogólnopolskiego stowarzyszenia "Stop Korupcji", absolwent Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego, nominowany to tytułu Wolontariusz Roku Nowin Jeleniogórskich.

Konserwatysta wileński, od dwóch lat zakochany w nartach biegowych.

Podziel się z innymi

| |

Stracony rok.

2015-06-25 00:19
Od kilku lat w Jeleniej Górze najemcy mieszkań komunalnych, po spełnieniu określonych warunków, mogą kupić swoje lokale z bonifikatą sięgającą 99%. To bardzo preferencyjne zasady, których wprowadzenie było zasadne z kilku powodów.

Miasto posiadało ogromny zasób mieszkalny, którego dekapitalizacja rodziła duże koszty utrzymania. Sprzedaż mieszkań i powstawanie wspólnot mieszkaniowych nie tylko zmniejszyło koszty zarządzania mieniem miasta (mówimy o kwotach liczonych w milionach złotych) ale także ewidentnie sprzyja poprawie estetyki Jeleniej Góry. W ostatnich latach widać znaczny postęp w remontach zabytkowych obiektów w mieście. To między innymi zasługa bonifikat. Inną sprawą jest fakt, że najemcy mieszkający w gminnym zasobie wielokrotnie na swój koszt remontowali mieszkania wyręczając samorząd i płacili jednocześnie czynsz, z którego powinny być finansowane wspomniane prace.

W szerszym ujęciu sprzedaż mieszkań ma też pozytywny wydźwięk w postaci akumulacji kapitału przez Polskie rodziny, dla których mieszkanie stanowi bardzo często jedyną znaczącą własność. Obecne wysokie bonifikaty zgodnie z zapisami uchwały rady tracą ważność w grudniu.

Już w poprzedniej kadencji samorządu rozpoczęła się dyskusja dotycząca sytuacji kilku grup mieszkańców, którzy zgodnie z obowiązującym prawem miejscowym nie mogą wykupić mieszkania z maksymalną bonifikatą. Po roku dyskusji, protestach mieszkańców i składanych przez ekipę Marcina Zawiły obietnicach rozwiązania problemu, sytuacja wróciła do punktu wyjścia. Przedstawiciele prezydenta stwierdzili na Komisji Gospodarki Komunalnej, że żadne zmiany nie są potrzebne...

Pierwsza ze wspomnianych grup to osoby, które w wyniku różnych okoliczności mieszkają w najnowszych wybudowanych przez gminę budynkach. Teoretycznie, w związku z dużą wartością takich mieszkań sprzedaż za 1 % wartości wydaje się być sprzeczna z interesem gminy. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy weźmiemy pod uwagę, że część mieszkańców trafiła do najnowszych miejskich bloków w wyniku niezależnych od nich okoliczności. Byli np. przez wiele lat lokatorami w starym budownictwie, składali wnioski o wykup (z bonifikatą) - nie mogli go jednak dokonać, bowiem ich budynki zostały np. przeznaczone do wykwaterowania, a na ich miejscu powstała droga publiczna. Ci mieszkańcy mają prawo czuć się pokrzywdzeni, gdy omija ich okazja do skorzystania z bonifikaty. Powinni mieć do niej prawo, choć z pewnością nie w maksymalnej wielkości. Ustalenie wartości takiego rabatu powinno być poprzedzone analizą prawną, by uchwała nie została uchylona. Piłka jest w tym przypadku po stronie władzy wykonawczej.

Inna grupa lokatorów wyłączonych z obecnej bonifikaty to Ci, którzy zamieszkali w mieszkaniach, które na swój koszt remontowało miasto, a koszt remontu przekroczył 12,5% tzw. wartości odtworzeniowej. Tutaj intencja autora zapisu była taka, by nie wyzbywać się lokali, w które gmina włożyła znaczne środki. Zapis ten jednak ponownie krzywdzi część najemców, którzy "zmuszeni" byli do przeprowadzki do remontowanych lokali. W wielu miejscowościach w Polsce, samorząd rozwiązał ten problem zezwalając na wykup mieszkania z obowiązującymi bonifikatami, pod warunkiem, że najemcy zwrócą nakłady poniesione przez gminę na remont. W Krakowie zapis ten wygląda następująco:

"W przypadku, gdy w lokalu mieszkalnym przeznaczonym do sprzedaży przeprowadzony był remont za środki Gminy Miejskiej Kraków (w tym w ramach przygotowania pustostanu do ponownego zasiedlenia) warunkiem udzielenia bonifikaty jest zwrot kwoty odpowiadającej poniesionym nakładom przez okres 10 lat od daty remontu. Wartość nakładów określi rzeczoznawca majątkowy na dzień nabycia lokalu"

Uważam, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniu mieszkańców powinniśmy w Jeleniej Górze zastosować podobne rozwiązanie, z tą modyfikacją, by kwota nakładów na remont zwracana przez mieszkańców obniżana była o wartość 12,5% wartości odtworzeniowej mieszkania. O taki zapis w uchwale będę zabiegał.

Komentarze

PiS da @ 83.30.151.*

wysłany: 2015-06-25 09:53

Sugeruje pan po cichu, że jak PiS dojdzie do władzy to da. Z naszych pieniędzy oczywiście. Skąd je pan weźmie panie radny? Czy dokonał pan rozsądnego bilansu, czy tez kieruje panem przedwyborcza gorączka? Pański kolega Szymański już szaleje z nagrobkami.

[Nic nie sugeruję:) proszę czytać ze zrozumieniem. Moja propozycja powoduje:
a) sprzedaż mieszkań dla mieszkańców - stają się właścicielami, dbają, remontują
b) miasto przestaje zarządzać i partycypować w kosztach remontów = oszczędza
c) miasto otrzymuje zwrot części nakładów poniesionych na remont

Liczba mieszkańców objętych rozwiązaniem nie jest na tyle duża, by odczuwalny był dla miasta spadek wpływów z czynszu (z którego trzeba pokrywać naprawy i remonty).

Co do kolegi Szymańskiego - chwała za jego inicjatywę. Obca jest mi cywilizacja, która pozwala, by ślady po zmarłych trafiały na śmietnik. OK]

niezależna @ 83.26.165.*

wysłany: 2015-06-25 10:23

... faktycznie jaja z tymi nagrobkami i przedwyborczą aktywnością radnego RPS z tego PIS-u...ale czego się nie robi jak nie ma się pomysłu na własne życie...

stracone @ 83.10.25.*

wysłany: 2015-06-25 12:02

lata ,gdy były członek PZPR ,był ministrem i sprzedał biedakom litewskim Jelfe na jej zgubę.Dlatego z Lechowi zachcia0ł sie budować na Litwie elekrownię ,dziś też rui

wojak _3 @ 159.205.6.*

wysłany: 2015-06-25 14:53

oj szaleje PIS teraz i wszechwiedzący od wszystkiego radni, związkowcy PIS naszego miasta a co to będzie jak Pis do władzy dojdzie porozdaje pieniądze chyba swoim , o 6.00 rano będzie pukał do drzwi? oby nie

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-06-25 17:12

... a co to będzie jak Pis do władzy dojdzie porozdaje pieniądze chyba swoim , o 6.00 rano będzie pukał do drzwi? oby nie
Ależ wojak _3 @ 159.205.6.* , nie martw się !
Będą pukać dopiero o 6,15 i to to PO telefonicznym uzgodnieniu z " zainteresowanym " !
Bo tak przecież jest teraz , za Wojtunika ???
Nieprawdaż ?

EMKa @ 185.25.122.*

wysłany: 2015-06-25 21:13

Panie Oliwierze pisze Pan o sobie "Politolog" a jaką to uczelnię Pan ukończył?

[Szanowna/y Pani/e Wydział Nauk Społecznych na Uniwersytecie Wrocławskim
pozdrawiam OK]

Uśmiechnięty @ 188.29.164.*

wysłany: 2015-06-25 22:02

Ciężko będzie lemingów z namaszczenia oderwać od koryta,kto tutaj jest najmądrzejszy z tych nicków?

Jasnowidz @ 188.29.164.*

wysłany: 2015-06-26 00:30

Do:Oko i te podobne? Używanie czyjegoś IP. Jest nielegalne? A państwo ma problem , nie pisz z innego kraju:(

Antypopulista @ 62.152.146.*

wysłany: 2015-06-26 13:37

Pisowski populizm! Mieszkania nie powinny być w ogóle dawane mieszkańcom, bo mieszkańcy są za biedni i za głupi, żeby je remontować i się nimi zajmować! Radni PiS-u jak zwykle obiecują gruszki na wierzbie a miasto tylko na tym traci! Populizm!

Paweł Kucharski @ 159.205.1.*

wysłany: 2015-06-26 15:34

Wielokrotnie i na różnych forach apelowałem o zaprzestanie takiej "promocyjnej" sprzedaży. Niszczy ona bowiem substancję budynku jako całości.

Nabywcy mieszkań za grosze nie maja ani ochoty ani warunków by troszczyć się o budynek jako całość. Dodatkowo: budynki, w których część mieszkań została już "rozdana", ale reszta jeszcze jest miejska tworzą niezdrowe wspólnoty, które też nie przyczyniają się do zachowania substancji budynków.

Paweł Kucharski @ 159.205.1.*

wysłany: 2015-06-26 16:07

Przypomnę jeszcze Panu Radnemu zasady przydziału mieszkań komunalnych, a więc:
"Zazwyczaj od osoby zainteresowanej uzyskaniem prawa najmu lokalu komunalnego oczekuje się, aby spełniała następujące kryteria:

Zamieszkiwała na terenie danej gminy przez określony czas (zwykle 5 lat), fakt ten musi zostać udokumentowany np. poprzez posiadanie zameldowania albo umowy najmu lokalu mieszkalnego, ewentualnie dowodami wpłat czynszu za poszczególne miesiące;
Posiadała niskie dochody na osobę w rodzinie. Brany jest pod uwagę dochód wszystkich osób, które zamierzają wspólnie zamieszkać w lokalu komunalnym tworząc gospodarstwo domowe. Wynika to z faktu, iż intencją przyznawania mieszkań komunalnych jest chęć pomocy najuboższej części społeczeństwa w uzyskaniu mieszkania;
Nie miała prawa do innego lokalu mieszkalnego;

W celu potwierdzenia spełniania poszczególnych przesłanek, urząd może wymagać dostarczenia zaświadczeń z Urzędu Skarbowego o dochodzie uzyskanym w poprzednim roku kalendarzowym, oświadczeń o aktualnym dochodzie, umowy najmu lokalu, potwierdzenia zameldowania oraz innych dokumentów, które uzna za stosowne a które wpłynąć mogą na przyznanie danej osobie konkretnego lokalu (np. gdy w rodzinie jest osoba niepełnosprawna, która w treści swojego orzeczenia o niepełnosprawności posiada klauzule iż wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju) – wówczas takiej rodzinie przysługuje powierzchnia użytkowa mieszkania większa niż przysługiwałaby, gdyby takiego zapisu nie było."

Z założenia taka osoba nie powinna posiadać środków na żadne poważniejsze remonty. Tak więc mamy tu do czynienia ze sprzecznością: albo ktoś ma tak złą sytuację finansową, że jest uprawniony do zajmowania mieszkania komunalnego, albo stać go na wykup i remonty i wówczas nie spełnia (niski dochód na członka rodziny) warunków by takie mieszkanie zajmować.

Piotr @ 89.250.198.*

wysłany: 2015-06-26 16:33

Nie na temat.

Panie Oliwerze ,zaprzestał Pan odpowiadać na maile ,a kilka już wysłałem.Czy to tzw. "siędnięcie na laurach" czy nawał pracy?
Nadal czekam na odpowiedzi dotyczące chodnika na nowowiejskiej.
pzdr

Dzidek @ 78.88.138.*

wysłany: 2015-06-26 21:33

Panie Pawle Kucharski - radnego chcesz Pan "w maliny" wprowadzić?
Ustawy są jednoznaczne (i nie ma w nich cytowanych przez Pana treści).
Nawet w stosunku do lokali socjalnych nie ma takich założeń.

Zerknij Pan może choćby na to (co wspólnoty potrafią i to te "biednych" ludzi, co przeszli właśnie na swoje):

http://jeleniagora.naszemiasto.pl/artykul/wspolnota-mieszkaniowa-jelenia-gora-docenmy-ich-za-pieknie,2341182,artgal,t,id,tm.html

Duch Gór @ 92.40.248.*

wysłany: 2015-06-26 21:45

Panie Pawle💊K wszystko wporządku?

Duch Gór @ 188.29.164.*

wysłany: 2015-06-26 21:47

👽 A QQ

zena @ 109.241.70.*

wysłany: 2015-06-27 16:08

Podoba mi się argument o akumulacji kapitału (na koszt podatnika). Obecna władza powinna go przejąć, bo oni o nic się tak nie troszczą jak o akumulację kapitału przez polskie przecież rodziny (przede wszystkim swoje, ale przecież "Liczba mieszkańców objętych rozwiązaniem nie jest na tyle duża, by odczuwalny był dla miasta spadek wpływów"). :)

soclib @ 159.205.86.*

wysłany: 2015-06-28 07:45

Dziś Grecja ,jutro MY ;;http://niewygodne.info.pl/artykul5/02333-Tysiac-miliardow-zlotych-dlugu-do-splaty.htm

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-06-28 21:59

Jak zwykle , z DUŻYM rozbawieniem , czytam „ mądroty „ Pana PK , który z nieznośną „ lekkością bytu „ i podobną nieznajomością tematu , zabiera czas … UPSS … , głos …
Na bardzo trafne uwagi Dzidek @ 78.88.138.* , który ostatecznie , zdegustowany chyba / zresztą nie tylko on ! / , żałosnymi próbami wykpienia się z niewiedzy , proponuje : …No to przekaż Pan swoje wnioski (w formie wniosku- prawnie) do Urzędu Miasta i opisze Pan tutaj ich stanowisko.
Jest Pan obywatelem miasta i co stoi na przeszkodzie skorzystać (w stosunku do urzędników - TO ONI DECYDUJĄ "co i jak") z KPA:
Odpowiedź godna POkrętnego hejtera z PO , pana PK :… PK.: dlaczego ja mam przekazać skoro to panowie P.Wilk i R.Prystrom są ojcami owego projektu. Czemu Oni jeszcze tego nie zrobili?
Pan PK jest „ doskonałym „ „ recenzentem „ , zwłaszcza PiS-u , natomiast sam …, a co tam słychać w „ KLASTRZE „??????????????
Przypomina mi to takiego jednego , co obiecywał „ cuda „ dla godnych tego Polaków , tylko , wiecie , tego …no …tego …jestem w Brukseli i już nicnie mogę !

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-06-28 22:23

Ach , zapomniałem …
Czekam teraz na Pana PK i jego wyPOwiedż , ze jego wspaniałe pomysły blokuje Kościół Katolicki w Polsce , słowem „ katotaliban „ !!! …i dlatego ON , nie podejmuje „ słusznych „ inicjatyw !!!
I … PiS , oczywiście !!!
I …oczywiście również , daj „ głos „soclib @ 159.205.86.* , w znanym „ stylu „ !!!

Minotaur @ 62.152.147.*

wysłany: 2015-06-28 23:45

Jak widać nikt z inkryminowanych przez Pana Kucharskiego ludzi: ani Pan Radny Oliwer, ani Pan Prystrom, ani Pan Wilk, mu nie odpisuje i nie odpowiada na postawione zarzuty. Stawiam dwie hipotezy:
1. Boją się mu odpowiadać, bo wiedzą, że ze swoim populizmem, rażącą niekompetencją i bałamutnymi hasłami nie są w stanie wygrać z solidną, rzetelną i gruntowną analizą danych ekonomicznych naszego speca od gospodarki nieruchomościami - Pana Kucharskiego. Przecież wystarczy rzucić okiem na jego wypowiedź, żeby nabrać przekonania, że mamy do czynienia z prawdziwym znawcą, który zawstydza nas swoją fachowością. Przykład pierwszy z brzegu - owa "sprzeczność", którą wykrył Pan Kucharski, wyjęta jakby żywcem z "Paragrafu 22", polegająca na tym, że - zgodnie z przepisami - albo ktoś jest tak biedny, że nie stać go na remonty, w związku z czym nie powinno mu się oferować mieszkania z 99% bonifikatą, albo kogoś stać na remonty - w związku z czym jest on na pewno tak bogaty, że nie powinien zajmować komunalnego mieszkania (zapewne w jego mniemaniu należałoby wyrzucić go na bruk). Zastanawiam się, w czym tkwi geniusz Pana Kucharskiego - czy w tym, że w przeciwieństwie do ww. panów, którzy mieszkańców traktują jako bezkształtną, jednolitą masę, on posunął badania nad gospodarką komunalną w naszym mieście naprzód poprzez wprowadzenie tego rozróżnienia, stawiając problem z nowym świetle, czy może owo rozróżnienie tak naprawdę jest uproszczeniem - ale oczywiście najzupełniej uprawnionym wobec zbyt daleko idącego wchodzenia w nieistotne szczegóły przez większość jego interlokutorów i świadczącym o umiejętnym stosowaniu przez Pana Kucharskiego metody zwanej indukcją? W każdym razie trzeba niezwykłego daru analitycznego myślenia, żeby takie sprzeczności wykrywać, być może tej umiejętności Pan Kucharski nauczył się w Klubie Poszukiwaczy Sprzeczności? Ja też chciałbym się tego nauczyć, jako etiudę do oceny przez Mistrza podam wymyślony przez siebie przykład: otóż też wykryłem dzisiaj pewną sprzeczność: mianowicie zauważyłem, że w godzinach między 2:00, a 3:00 jest ciemno, a między 2:00 a 3:00 po południu jest jasno. Jest to niewątpliwa sprzeczność, bo przecież albo jest ciemno, albo jest jasno, a tutaj w ciągu 24 godzin raz jest jasno, a raz ciemno. Czy ktoś potrafi to wyjaśnić?
Jestem też pod wielkim wrażeniem niezwykłej odwagi intelektualnej Pana Kucharskiego, który zdecydował się nie wziąć pod uwagę takich oto przypadków, że ktoś może być biedny w momencie, gdy otrzymuje prawo do najmu mieszkania komunalnego, ale np. znajduje lepszą pracę, dzięki czemu stać go nie tylko na czynsz, ale i na remont, ale ponieważ mieszka on w tym lokalu tak długo, to trudno go z niego z dnia na dzień wyrzucać. Nieśmiało też wysunę przypuszczenie, że o ile "intencją przyznawania mieszkań komunalnych jest chęć pomocy najuboższej części społeczeństwa w uzyskaniu mieszkania", o tyle intencją ich sprzedawania za 1% wartości nie musi być wcale poprawa ich stanu, wyglądu elewacji itd., tylko w dalszym ciągu "pomoc najuboższym w uzyskaniu mieszkania", w tym przypadku takiego, za którego nie będą musieli odprowadzać czynszu, gdyż będzie to już mieszkanie własnościowe. To czy kogoś stać na remonty, nie jest jedynym kryterium udzielania mu 99% bonifikaty przy wykupie. Poza tym rzucę jeszcze kilka innych demagogicznych haseł:
A. To że kogoś stać na remont i wykup wcale nie oznacza, że jest on krezusem, któremu mieszkanie komunalne się nie należy. Mógł te pieniądze po prostu zaoszczędzić, pożyczyć, ciężko wypracować. Równie dobrze można odbierać mieszkania komunalne alkoholikom, bo skoro stać ich na wódkę, to znaczy, że nie spełniają warunków bycia wystarczająco biednym.
B. Jeżeli są to mieszkania dla biednych, to tym bardziej należy im ulżyć, aby nie musieli płacić czynszu (w zamian za to mogą sfinansować remont). Podobnie jak wyżej rysuje się sytuacja jak z "Paragrafu 22" - mieszkania można wynająć biednym, ale jeśli biednego stać na czynsz, to znaczy, że nie jest biedny, więc nie ma prawa do takiego lokalu.
C. Generalnie liberałowie powinni popierać powszechne uwłaszczenie, a więc sytuację, w której jak najwięcej ludzi posiada swoje mieszkanie własnościowe, a nie wynajmowane od miasta. Ale z Pana Kucharskiego jest liberał taki jak tolerancjonalista: tolerancja tak, ale tylko dla mnie, moich kumpli z PO oraz dla gejów, ale już nie dla księży. Podobnie z jego liberalizmem: własność tak, ale tylko dla tych, którzy już mają jakieś zasoby i wpływy.
2. Być może mu nie odpisują, bo szkoda im czasu na komentowanie wypowiedzi kogoś, kto ewidentnie się na tym nie zna. Ja też się zresztą nie znam, i dlatego występuję tutaj z Panem Kucharskim w IV lidze, okręgowej.

Korzystając z okazji chciałbym ogłosić Panu Kucharskiemu dobrą nowinę: otóż teraz już będzie Pan miał na kogo zagłosować w wyborach parlamentarnych. Na tego samego, na kogo Pan zagłosował w prezydenckich, czyli na Kukiza. Stwierdził on, że nie posiada żadnego programu i nie zamierza nad takim pracować. Skoro tak, to trudno będzie go oskarżyć o program populistyczny. Właściwie jest to pierwszy polityk, który stwierdza uczciwie - nie mam żadnego programu, mówię prawdę, nie oszukuję was, niczego wam nie obiecuję. Mógłby jeszcze tylko zaproponować podatek degresywny oraz inne ustawy antypopulistyczne - czyli uprzykrzające życie zwykłym, biednym ludziom - a wtedy będzie Pan już całkiem usatysfakcjonowany.

Jasnowidz @ 188.29.165.*

wysłany: 2015-06-30 00:14

Widzę gorsze żeczy:(

Jasnowidz @ 188.29.165.*

wysłany: 2015-06-30 00:21

PO uchwaliła wiele złego prawa,państwo w państwie będzie je egzekfowało na zwykłych obywatelach ,wiedząc że nie wygra wyborów święta opiekunka rozdaje POdwyżki temu państwu w Państwie. Z pustego to i Salomon nie naleje⌛️

soclib @ 159.205.2.*

wysłany: 2015-06-30 08:00

Widzu>>http://wiadomosci.onet.pl/zenujace-zachowanie-polskich-turystow-polaki-cebulaki-tancza-na-lotnisku-dwa-dni-po/mtn33c

Tak wygląda też Polska w piątkowo-sobotni wieczór w naszych uzdrowiskach, sanatoriach, nad morzem ,jeziorami .

http://remekdabrowski.pl/2015/05/emigranci.html..

Dzidek @ 78.88.138.*

wysłany: 2015-06-30 11:26

Wracając do wątku przewodniego... .

Obecnie w JG czynsz na lokale socjalne wynosi 1,50 zł za 1m2.
(jest to czynsz dla ludzi w tzw. "niedostatku" i dla wydzielonych lokali, czasami dużo lepszych technicznie od pozostałych...)

Ustawa "mówi" że w przypadku TYLKO tych lokali (cytuję):
4d. W stosunkach najmu lokali socjalnych zysku nie zalicza się jako jednego ze składników czynszu.

Dla pozostałych lokali stawka bazowa jest 8,24 zł za 1m2 a maksymalna 9,07 zł za 1m2 i obniżył w praktyce te stawki WOJEWODA (ciekawe na jak długo).

To że w tych stawkach ukryty jest wysoki zysk wykazuje wiele dokumentów i np bilans roczny ZGKiM (zysku nie może być w budżecie gminy, bo gmina to nie firma więc jest tzw. nadwyżka).

Jak widać - rządzący umieją stworzyć "perpetuum mobile" i przy nawet sprzedawanych lokalach mieć zysk.

Wiadomo że sprawiedliwie nigdy nie może być (to nie zarzut) , ale dość ciekawie wygląda sponsorowanie komunalnych przez komunalnych i jeszcze zostanie.

Szczególnie w zestawieniu z tym (ustawowym):
4e. Podwyżkę czynszu albo innych opłat za używanie lokalu w wysokości nieprzekraczającej w danym roku kalendarzowym średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym uważa się za uzasadnioną.

Gdzie stawkę bazową w 2014roku podniesiono w JG o ok. 60 %.
(znacie wszyscy ile "inflacja" wynosiła)

Zauważyliście ze w kampaniach samorządowych obniżka czynszy to było jedno z głównych haseł (wyszło że Wojewody, choć w wyborach nie startował).

Do prezydenta Zawiły nie można mieć pretensji że nie obniżył, bo mówił w kampanii że jest skłonny dyskutować o obniżce (jak to historyk).
Nie można mieć pretensji że nie odpisuje na pisma o obniżce czynszu (pismo to nie dyskusja) - jest to logiczne.

Ciekawa jest postawa radnych (tez hasła na wielu ulotkach o obniżce czynszu).

Parę miesięcy temu zadałem pytania (zbiorowo i jako wniosek), także indywidualnie 23 radnym mailowo, co później znowu zmodyfikowałem w 'mniej/więcej' taki rozesłany wniosek (dotyczący wyłącznie obniżenia czynszu tzw. grupie "średniej" komunalnych) - że można w 3 minuty zgodnie z prawem obniżyć czynsz w poprawce do uchwały i chętnie to wykażę jak!

Ktoś chce znać odpowiedź i ilu z radnych zareagowało na ten wniosek/pisma???
(jak da znać, to napiszę)

Dlatego tak jestem za JOW , ale na szczeblu samorządowym i w prawdziwym tego znaczeniu (bez zmiany Konstytucji to niemożliwe).
Mogą w JOW wejść ci sami Radni, ale gwarantuje Wam że sytuacja tutaj opisana będzie diametralnie "inna".

Ryba gnije od głowy - to hasło wiecznie prawdziwe. ;)

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-06-30 15:08

Do : soclib @ 159.205.2.*
Udało Ci się „ sprowokować „ mnie do wypowiedzi , jednak …
Nie twierdzę , ze takich osobników , jak na tym filmiku , którzy pierwszy raz „ będą w telewizji ‘ w Polsce się nie znajdzie .
Jestem też „ spokojny „ , że w innych krajach – też !
Wystarczy „ prześledzić „ występy angielskich „ turystów” „ alkoholowych „ w Krakowie czy niemieckich w Tajlandii i …nie ma się czego , za bardzo , wstydzić !
Inna sprawa , że obecnie Pani Kluzik jest zadowolona baaaardzo , że 74 % zdało maturę .
A ja , bom już „ niemłody „ , pamiętam takie czasy , gdzie na egzaminie , student musiał „ mieć „ „ coś więcej „ oprócz kwitu , ze opłacił na bieżąco dany semestr .
I pamiętam , że nie było „ cool ‘ i szczytem „ dobrego żartu „ ani artyzmem , wciskanie polskiej flagi w psie goowno czy konstruowanie krzyża z puszek po piwie i oddawanie na ten krzyż - puszki moczu .
Ten drugi link mi się nie otwiera – nie wiem więc o co chodzi !
Ale ja podeślę Ci i innym , inny link .
https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=komorowski+%C5%9Bmieje+si%C4%99+w+oczekiwaniu+na+przylot+trumien

Czy uważasz , że ten turysta w Tunezji , nie widzący ofiar , nie czekający na trumny ze zwłokami itd. , to …
W tym zestawieniu , to wychodzi mi on na pełnego empatii intelektualistę !?

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-06-30 18:57

...http://wpolityce.pl/gospodarka/257659-po-przekupi-slask-rzad-daje-9-mld
A teraz pytanie z gatunku konkursów " Audiotele " , do wszystkich , którzy mówią , że PiS to wszystko chce zrobić , za " nasze " pieniądze .
W takim razie , za czyje , chce to zrobić odchodzący , mam nadzieję , rząd i PO ???
Za swoje ???
zrezygnują z diet cy z ośmiorniczek ???
Ale czy to wystarczy na sfinansowanie tych rozpaczliwych / obudzili się ??? / obietnic ???
" Nikt nie da ci tyle , ile obiecają POlitycy !!!"

rozczarowana Ana @ 188.166.124.*

wysłany: 2015-07-23 11:27

moim zdaniem pomysł sprzedaży mieszkań komunalnych z bonifikatą jest bardzo udany. trzeba jednak pamiętać, że mieszkanie z zasady nabywa się dla siebie i pamiętać, że można stracić bonifikatę (trochę o tym w tym tekście: http://www.eporady24.pl/mozliwosci_sprzedazy_mieszkania_komunalnego_przed_uplywem_5_lat_bez_utraty_bonifikaty,pytania,18,120,3404.html) ale z drugiej strony, jak ktoś kupi mieszkanie za 5 tys. zł, to gdzie jest sprawiedliwość? gdy ja na wolnym rynku za taki sam metaż zapłacę 200 tys.??? :(

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: